Gospodarstwo
Witamy serdecznie smakoszy miodów i miłośników pszczół!
Nasze rodzinne gospodarstwo pasieczne prowadzone jest od czterech pokoleń. Już w okresie międzywojennym nasz dziadek Piotr mieszkający w miejscowości Sikory Bartkowięta na Podlasiu zaczął przygodę z pszczołami. Pierwszy rój kupił od miejscowego pszczelarza. Po trzech latach miał już kilkanaście pni.
Jeśli rok był dobry, miodobranie odbywało się dwukrotnie, ale najczęściej raz, po przekwitnięciu lip. Miodu wystarczało na obdzielenie rodziny i bliskich. Dziadek Piotr prowadził pasiekę do końca swojego życia…
Kontynuatorem i wielkim pasjonatem pszczelarstwa był mój tato Kazimierz, który w wieku 12 lat, pod koniec szkoły podstawowej samodzielnie skonstruował pierwszy ul typu korpusowego i zasiedlił go pszczołami.
„Wiedzę czerpałem – jak sam mówi – z miesięcznika „Praktyczne pszczelnictwo”, obecnie ten miesięcznik nosi nazwę „Pszczelarstwo”. Nasze ule i inne podzespoły w większości tworzymy sami, to się sprawdza. Na tym typie ula pracujemy już ponad 60 lat. W 1979 roku wraz z żoną Krystyną zdobyliśmy tytuły Mistrzów pszczelarstwa i rzeczoznawców chorób pszczelich.”
W pasiece prowadzonej przez moich rodziców liczba rodzin pszczelich oscylowała w granicach 120-140. Obecnie liczy ona ponad 600 pni. Dwoje z naszych dzieci poszło w ślady dziadka oraz taty i chcąc kontynuować tradycję rodzinną, wstąpili w grono przyszłych absolwentów Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
Nasze pasieki wędrowne, a jest ich ponad dwadzieścia, przewożone są na różne pożytki kwiatowe i spadziowe na wschodzie Polski. Są to piękne i czyste tereny Podlasia i Polesia Lubelskiego, gdzie mieści się siedziba Gospodarstwa Pasiecznego Złota Pszczoła. Nasze ule stacjonują na skraju lasów, łąk, alei wiekowych lip i pól obsianych rzepakiem, gryką, facelią z dala od ruchliwych dróg i miast, na nieużytkach z rozsiewającą się nawłocią i wrzosowiskach. Dzięki takiemu usytuowaniu pasiek możemy pozyskiwać wyśmienitej jakości produkty pszczele, wolne od zanieczyszczeń, a dzięki gospodarce wędrownej cieszyć się różnorodnością odmian miodu.
Pięknie o Polesiu pisał Julian Ejsmond:
„Piękną jest ziemia poleska, ziemia puszcz mszarów, wiosną błękitna od rozlanych wód, latem zielona od szumiących borów, a zimą czarodziejsko biała. I chociaż są na świecie głębsze lasy od poleskich i większe wody i dalsze horyzonty, ale żaden las nie ma w sobie tego uroku co puszcza poleska, żadna woda nie ma tego błękitu, co wiosenna rzeka i żaden mszar tak nie pachnie, jak na Polesiu. Drzewa mają tam w sobie coś z modlitwy […] – łozy złotokwitnące wiosną, pełne brzęku pszczół, kwietne kępy kaczeńców, podobne do złotych gwiazd i niebo wiecznie uśmiechnięte[…].”
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą handlową, która obejmuje miody pszczele, pyłek kwiatowy, propolis, pierzgę, świece woskowe a także wykonywane przez nas zestawy prezentowe na różne okazje. Wszystkie nasze produkty są w 100 procentach naturalne i pochodzą z naszego gospodarstwa. Przez cały rok troszczymy się o kondycję pszczół, pracując z pasją i miłością do tych niesamowitych owadów. Na każdym etapie produkcji dokładamy wszelkich starań, aby produkt końcowy, zapakowany w elegancki słoik, był najwyższej jakości i spełniał Państwa oczekiwania jakościowe i smakowe.
Nasze produkty pszczele doceniono, oceniając nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim badając ich skład i aktywność biologiczną. Wielokrotnie braliśmy udział w różnego rodzaju targach, wystawach i biesiadach miodowych w całej Polsce, gdzie przyznawano nam miejsca na podium. Na naszych stronach znajdziecie Państwo opisy właściwości leczniczych i smakowych miodów oraz pozostałych produktów pszczelich, bo…
„dobrze jest gdy pokarm jest lekarstwem, a lekarstwo pokarmem”. – Hipokrates